Nuotrauka: Juditos Grigelytės (VŽ)

ESG pagal „KG Constructions“: klientams sodins miškus

2022.08.11

Aliuminio ir stiklo konstrukcijų bei ventiliuojamų fasadų projektavimo ir gamybos UAB „KG Constructions Group“ kitą pavasarį ketina pasodinti apie 10.000 medžių – tiek pat, kiek pagamins statybos elementų.

Tokį sprendimą įmonė priėmė įgyvendindama savo ESG (angl. environmental,social, governance, liet. aplinkosaugos, socialinės ir valdymo sritimis) strategiją ir klientams siūlo nuolaidą keisti į mažesnę aplinkos taršą. Grupė viliasi, kad toks žingsnis prisidės prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio mažinimo, o klientai savo kiekvienam projektui turės po nedidelį mišką.

„Per metus vidutiniškai pagaminame 8.000–10.000 elementų ir klientui nusprendėme siūlyti ne nuolaidas, o pasodinti medžių. Taigi iš gamyklos išleidome vieną elementą – pasodinome vieną medį. Paprastai vidutinis elementų kiekis objekte būna 1.000–3.000 vienetų, tad klientams konkrečiose vietose bus pasodinti nedideli miškeliai“, – sako Linas Karžinauskas, „KG Constructions Group“ vadovas.

Jei pagal ESG strategiją, įmonėje patvirtintą penkeriems metams, numatyta įvairių priemonių, pavyzdžiui, ilgainiui naudoti tik elektromobilius, tai idėja sodinti medžius, pasak vadovo, kilo ekspromtu. „Su elektromobiliais esame numatę, kad nuo kitų metų naudosime tik juos. Pirmuosius jau esame užsakę administracijos darbuotojams. Mūsų tikslas yra tvarumas“, – kalba L. Karžinauskas. Kad įgyvendintų idėją, grupė pasirašė sutartis su miškininkais.

Medžių sodinimas vyksta kiekvieną pavasarį, o užsakymai – iki rudens. „Mums patvirtins ir skirs vietas, kur kokiam projektui bus pasodinti medžiai. Šiemet jau esame užsakę 3.134 medžių, dar 7.418 planuojame užsakyti. Visi jie bus pasodinti pavasarį ir niekada nebus kertami komerciniais tikslais. Nėra nieko mandro pasodinti medį, kiekvienas tą esame gyvenime darę. Tačiau nešti kultūrą ir paskatinti kitus sektoriaus gamintojus sekti tokiu pavyzdžiu, yra svarbu,nes įsivaizduokite, kiek kartu mes galime Lietuvoje pasodinti medžių. Ir tai nėra labai brangu, ne kosminiai pinigai“, – sako L. Karžinauskas. 

Klientams suskaičiuos CO2

Pastatai ir statybos yra laikomi vienais iš didžiausių planetos teršėjų – jie išskiria apie 40% visos CO2 emisijos. Pasaulyje ESG tampa vis stipresne tendencija, po truputį ji kelią skinasi ir Lietuvos nekilnojamojo turto sektoriuje. „KG Constructions Group“ pasiremdama savo Jungtinėje Karalystėje ir Šveicarijoje dirbančių specialistų žiniomis nusprendė naudoti fasadinių sistemų CO2 skaičiuoklę.

„Mes skaičiuojame ir savo pagaminamą CO2 kiekį, ir klientams Jungtinėje Karalystėje pasiūlymuose nurodome, kiek kokiam fasadui jo teks. Ir jeigu CO2 kiekis jų netekina, projektuotojai gali pasiūlyti kitokius sprendinius, kad pastatai būtų tvaresni, gautų geresnius sertifikatus. Nors nurodyti išmetamo CO2 kiekio nėra privaloma, tačiau tam ruošiamasi, nes ilgainiui net ir neprivalomai, reikės suprasti, kiek sukurtas statinys atnešė CO2 emisijos. Po truputį tokį dalyką bandome daryti ir Lietuvoje“, – pasakoja L. Karžinauskas.

Grupė Lietuvoje klientams žada teikti skaičiavimus, kiek konkretus planuojamas fasadinės sistemos sprendimas išmes į atmosferą anglies dvideginio ir kiek bendrai visas fasadas, įskaitant gamintojos atsakomybėje esančius procesus. Kitaip tariant, bus aišku, kiek visame pastato statybų kontekste pagaminamo CO2 sudarys fasadai. Tvaresnių sprendimų ieškoma ir naujoje įmonės baigtoje statyti gamykloje Riešėje. Ant pastato stogo suplanuoti saulės kolektoriai, kurie turėtų sugeneruoti tiek elektros energijos, jog užteks padengti nuo 80–100% gamyboje naudojamos elektros energijos.

„Norime, kad mūsų gamykla būtų kaip įmanoma neutrali. Šiuo metu mūsų saulės jėgainė gamybą žaliąja energija geba aprūpinti apie 30%. Galbūt imsimės sprendimų, kad nereikėtų karšto vandens. Tačiau kol kas vis tiek kuriame CO2 ir kažkiek teršiame“, – sako „KG Constructions Group“ generalinis direktorius.

Plačiau: https://www.vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2022/07/24/esg-pagal-kg-constructions-klientams-sodins-miskus